Operace Claymore

Operace Claymore
konflikt: Druhá světová válka
Příslušníci Commandos pozorují hořící nádrže s rybím tukem.
Příslušníci Commandos pozorují hořící nádrže s rybím tukem.

Trvání4. března 1941
MístoLofoty, Norsko
Souřadnice
VýsledekBritské vítězství
Strany
Spojené království Spojené království
Norsko Norsko
Německá říše Nacistické Německo
Velitelé
Spojené království Louis K. Hamilton
Spojené království Clifford Caslon
Spojené království Joseph C. Haydon
Norsko Martin Linge
neznámý
Síla
500 Britů
52 Norů
7 lodí
1 ozbrojený trawler
Ztráty
1 zraněný 228 zajatců
10 potopených lodí

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Operace Claymore, známá též jako nájezd na Lofoty, byl přepad norského souostroví Lofoty u pobřeží severního Norska britskými jednotkami Commandos v průběhu 2. světové války. Lofoty byly důležitým střediskem výroby rybího tuku a glycerinu, jež využíval německý válečný průmysl. Přepad provedli 4. března 1941 muži 3. a 4. praporu Commandos posílení o příslušníky ženijního vojska neboli Královských ženistů a 52 mužů 1. norské nezávislé jednotky Oddělení pro zvláštní operace, takzvané Kompani Linge. Celkem se jednalo o 552 mužů, jejichž námořní podporu zajišťovalo pět torpédoborců 6. flotily a dvě výsadkové lodě námořnictva.

Vylodění a následné sabotážní akce proběhly prakticky bez odporu nepřítele. Původní plán byl vyhnout se kontaktu s německými ozbrojenými složkami a způsobit co největší škody Němci ovládanému průmyslu. Diverzním jednotkám se podařilo zničit továrny na rybí tuk a asi 3600 tun rybího tuku a glycerinu. Britové měli pouze jednoho zraněného, přitom však zajali 228 německých vojáků a 60 quislingovských kolaborantů.[pozn. 1] Přivezli s sebou i 314 norských dobrovolníků odhodlaných bojovat s Němci v řadách norského zahraničního vojska.

Díky dělostřelecké palbě z torpédoborců a úsilí demoličních čet se podařilo potopit 10 lodí o celkové tonáži 18 000 tun. Asi nejdůležitějším výsledkem operace však bylo ukořistění sady rotorů k šifrovacímu stroji Enigma a jejích kódových tabulek, jež se podařilo získat z německého ozbrojeného trawleru Krebs před jeho potopením. Tyto podklady posloužily šifrantům v Bletchley Parku k prolomení kódu Enigmy a pomohly tak varovat spojenecké zásobovací konvoje před oblastmi soustředění německých ponorek.[2] Hodnocení operace se liší. Podle Britů spočívala největší hodnota podobných akcí v tom, že vázaly značné německé síly na potřeby okupace Norska. Martin Linge, velitel Kompani Linge, a další zainteresovaní Norové však o významu podobných nájezdů dost pochybovali. Je však pravda, že nebyli obeznámeni s významem kryptografických informací, jichž se Britové zmocnili. Po operaci Claymore byla 1. norská nezávislá jednotka zvláštních operací určena pro operace na území Norska.

  1. https://www.thegazette.co.uk/London/issue/38331/supplement/3683
  2. WEST, Nigel. Double Cross in Cairo: The True Story of the Spy who Turned the Tide of War in the Middle East. London: Biteback, 2015. ISBN 978-1-84954-796-3. 


Chybná citace: Nalezena značka <ref> pro skupinu „pozn.“, ale neexistuje příslušná značka <references group="pozn."/>


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search